Potrivit unui comunicat al IGPR, începând cu luna ianuarie 2021, doi bărbați, de 34 și 50 de ani, din Alba Iulia, ar fi înșelat o femeie, de 34 de ani, pentru a obține diverse sume de bani. Cei doi au invocat nevoia de dezvoltare a unei afaceri și ar fi reușit să obțină astfel, în mai multe tranșe, 60.000 de lire sterline. Însă, în momentul în care femeia a cerut restituirea banilor, cei doi ar fi refuzat. Totodată cei doi fi făcut presiuni asupra ei, pentru a renunța la bani și au amenințat-o că îi vor face plângere pentru cămătărie și spălare de bani.
De asemenea, cei doi bărbați sunt bănuiți și de comiterea altor înșelăciuni, cu un prejudiciu total de 21.500 de euro. Pe lista infracțiunilor de care sunt bănuiți cei doi se mai află și amenințare, fals în înscrisuri sub semnătură privată, sustragerea de sub sechestru și nerespectarea hotărârii judecătorești.
În perioada 2019 – 2021, invocând promisiuni de achiziționare a unor autoturisme, la prețuri convenabile sau probleme financiare ale unor societăți administrate, ar fi reușit să obțină diverse sume de bani de la mai multe persoane. Cei doi bărbați urmează să fie conduși la sediul poliției, pentru audieri și luarea măsurilor legale,
arată comunicatul IGPR.