USR PLUS anunță prin intermediul unui comunicat de presă faptul că propunerea lor pentru funcția de premier este Dacian Cioloș. De asemenea aceștia au anunțat pachetul de măsuri ce vor sta la baza programului lor de guvernare.
USR merge la consultări cu mandatul de a forma cât mai rapid un guvern cu puteri depline, care să gestioneze pandemia, explozia prețurilor la energie și să implementeze reformele din PNRR. Susținem, în continuare, că un guvern USR-PNL-UDMR condus de un prim-ministru responsabil, a cărui prioritate este punerea în aplicare a unui program de guvernare axat pe reforme, și nu jocurile politice, sunt cea mai bună soluție pentru România, transmite USR PLUS.
Astfel propunerea acestora este Dacian Cioloș, iar în programul lor de guvernare intră măsuri precum reducerea cu 32% a prețului energiei electrice, desființarea Secției pentru Investigarea Infracțiunilor din Justiție și implementarea programului „Zero Taxe pe Salariul Minim„.
Propunerea noastră pentru funcția de prim-ministru este Dacian Cioloș, o garanție că reformele pot avea loc în România. Echipa de negocieri a USR merge la Klaus Iohannis cu această propunere, dar și cu un pachet de măsuri ce vor sta la baza programului de guvernare. Propunem măsuri concrete, ferme, cu termene clare de punere în aplicare.
Printre cele mai importante măsuri pe care i le vom pune pe masă lui Klaus Iohannis se numără:
- Pachet de măsuri pentru reducerea cu 32% a prețului energiei electrice;
- Plan de măsuri ferme pentru limitarea transmiterii COVID-19;
- Desființarea SIIJ până la final de octombrie 2021 și adoptarea legilor Justiției până la final de 2022.
- Implementarea „Zero Taxe pe Salariul Minim” pentru a reduce povara fiscală pe salariile mici.
- Reforma pensiilor speciale, astfel încât toate pensiile speciale să fie aliniate la principiul contributivității până la final de 2022.
- Reforma companiilor de stat, actualizarea legislației, eliminarea excepțiilor de la numirea profesionistă a managementului până la final de 2022.
- Revenirea la alegerea primarilor în două tururi de scrutin până în martie 2023, arată același comunicat.



















