Trafic de droguri la Brașov, ancheta a pornit după ce doi tineri au ajuns la spital
Două persoane din Brașov, o femeie de 28 de ani și un bărbat de 31 de ani, au ajuns în arest preventiv într-un dosar de trafic de droguri de mare risc. Cazul a fost anunțat de IPJ Brașov, după o acțiune a polițiștilor de la combaterea criminalității organizate și a procurorilor DIICOT Brașov.
Ancheta a pornit după ce, în luna februarie 2026, doi tineri de 23 de ani ar fi consumat substanțe cumpărate de la cei doi suspecți. La scurt timp, aceștia au avut nevoie de îngrijiri medicale de specialitate. În urma verificărilor, polițiștii au găsit și au ridicat cantități de substanțe interzise.
Potrivit anchetatorilor, în perioada februarie, iunie 2026, femeia și bărbatul ar fi procurat, păstrat și vândut, în municipiul Brașov, droguri de mare risc și produse cu efect psihoactiv.

În timpul cercetărilor, polițiștii au ridicat mai multe doze care ar fi fost vândute de cei doi. La acțiune au participat și polițiști de la Secția 5 Poliție Brașov, jandarmi din cadrul IJJ Brașov și luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale din IPJ Brașov.
Pe 2 iulie 2026, polițiștii au făcut o percheziție la locuința celor două persoane. Acolo au găsit 60 de folii cu substanțe interzise, obiecte cu urme de substanță, documente, bani în lei și alte probe.
În timpul percheziției, una dintre persoane ar fi încercat să scape de droguri și ar fi aruncat mai multe folii pe fereastra bucătăriei. În aceeași zi, cele două persoane au fost reținute. Pe 3 iulie 2026, Tribunalul Brașov a decis arestarea preventivă a acestora.
Cele două persoane sunt cercetate în continuare. Până la o decizie definitivă a instanței, acestea beneficiază de prezumția de nevinovăție.



















