Un minor din Husasău de Tinca a fost reținut de polițiștii bihoreni după ce a sustras un autoturism lăsat neasigurat și l-a condus pe drumurile publice.
Polițiștii din Bihor au reținut un tânăr de 17 ani care a sustras un autoturism lăsat cu cheile în interior și l-a condus fără permis pe drumurile publice.
Polițiștii din cadrul Secției nr. 5 de Poliție Rurală Oradea au reținut pentru 24 de ore a unui tânăr de 17 ani, din comuna Husasău de Tinca, județul Bihor, cercetat pentru furt în scop de folosință și conducere a unui vehicul fără permis.

Evenimentul a avut loc în noaptea de 23 spre 24 iunie 2026. Conform anchetei, tânărul a profitat de faptul că autoturismul unui consătean era parcat în fața imobilului, având portiera neasigurată și cheia de rezervă lăsată în interior. Acesta a sustras vehiculul și l-a condus pe drumurile publice din localitatea Husasău de Tinca și pe DJ 795A, către Oșand.

După o „plimbare” de aproape trei ore, minorul a revenit în locul de unde luase mașina, în jurul orei 02:40, abandonând autovehiculul. Verificările ulterioare ale polițiștilor au scos la iveală faptul că adolescentul nu deține permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule.
La data de 24 iunie 2026, tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor. Astăzi, 25 iunie, acesta va fi prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea pentru dispunerea măsurilor legale care se impun în acest dosar penal.



















