În cursul zilei de ieri, 2 martie, polițiștii au continuat cercetările față de un bărbat de 46 de ani, din municipiul Marghita, județul Bihor, bănuit de furt calificat în formă continuată.
Polițiștii orădeni îl bănuiesc pe acesta că, în perioada 28 decembrie 2020 – 23 februarie 2021, în timp ce se afla în spații publice sau în mijloacele de transport în comun de pe raza municipiului Oradea, ar fi furat sau ar fi încercat să fure diverse bunuri din gențile, poșetele sau din buzunarele a șase persoane.
CUM AU DECURS FAPTELE
Prin actele lui a provocat un prejudiciu total estimat la 3.080 de lei, notează cei de la IPJ Bihor. Astfel, bărbatul este bănuit că, la 28 decembrie 2020, în timp ce se afla într-un magazin de pe strada Olimpiadei din Oradea, ar fi furat din buzunarul unei femei un portmoneu, cauzând un prejudiciu total estimat la 600 de lei.
De asemenea, bărbatul de 46 de ani este bănuit că, la 1 ianuarie, ar fi furat un telefon mobil și 30 de lei, dintr-un dulap neasigurat situat în vestiarul piscinei unui hotel din Oradea. Prejudiciul cauzat a fost în valoare de 1.000 de lei.
Același bărbat este bănuit că, la 9 ianuarie, în timp ce se afla într-un magazin dintr-un complex comercial din Oradea, ar fi furat, dintr-un cărucior de cumpărături lăsat nesupravegheat, un portmoneu care conținea 1.000 de lei, dar și două carduri bancare.
De asemenea, la 20 ianuarie, în timp ce se afla în sediul unei instituții publice din Oradea, ar fi încercat să fure, din poșeta unei femei, un portmoneu care conținea acte personale și bani.
Bărbatul mai este bănuit și că, la 17 februarie, în timp ce se afla în sediul altei instituții publice din Oradea, ar fi furat dintr-o geantă un portmoneu care conținea mai multe documente și aproximativ 380 de lei.
Totodată, oamenii legii orădeni îl bănuiesc pe bărbatul de 46 de ani că, la 23 februarie, în timp ce se afla într-un tramvai care circula pe strada Corneliu Coposu din Oradea, ar fi încercat să fure 10 lei și un card bancar, din buzunarul unei genții aflată în brațele unei femei.
PEDEAPSA
Polițiștii l-au reținut pe bărbatul de 46 de ani, pentru 24 de ore, în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al Inspectoratului de Poliție Județean Bihor. Azi, 3 martie, acesta va fi prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Oradea cu propunere de arestare preventivă sub aspectul comiterii infracțiunilor de furt calificat.
















