Vacanța de schi a elevilor din județul Cluj, desfășurată între 17 și 23 februarie 2025, a adus un număr record de intervenții pentru salvamontiștii clujeni. În doar o săptămână, echipele Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj și Formației Salvamont Vlădeasa au intervenit pentru salvarea a 39 de persoane accidentate pe pârtiile din județ.
Potrivit unei informări a Consiliului Județean Cluj, cea mai mare parte a incidentelor s-au înregistrat pe pârtia Mărișel, unde 25 de persoane au necesitat intervenția salvatorilor montani, iar 5 dintre acestea au fost transportate la spital cu ambulanța. Pe pârtia Buscat, salvamontiștii au intervenit pentru 14 cazuri, 2 dintre ele necesitând îngrijiri medicale de urgență.
„Vacanța de schi a reprezentat, din păcate, o perioadă foarte aglomerată pentru salvamontiștii clujeni. Aceștia au fost, ca de obicei, la datorie și au intervenit prompt și eficient pentru acordarea primului ajutor și pentru salvarea unor vieți aflate în pericol. Le mulțumesc pentru profesionalismul lor, datorită căruia iubitorii sporturilor de iarnă se pot simți în siguranță”, a declarat Alin Tișe, președintele CJ Cluj.
În cea mai aglomerată zi a săptămânii, salvatorii montani au intervenit la 10 cazuri doar pe pârtia Mărișel, unul dintre ele necesitând transport medical de urgență.
Salvamont Cluj a reamintit regulile esențiale în cazul unui accident pe pârtie, printre care: protejarea victimei prin semnalizarea corespunzătoare a locului accidentului, apelarea serviciilor de urgență la 112 sau la Dispeceratul Național Salvamont, evitarea mișcării victimei pentru a preveni agravarea posibilelor leziuni și protejarea termică a acesteia până la sosirea echipelor de salvare.
Această perioadă de vacanță a demonstrat încă o dată importanța respectării regulilor de siguranță pe pârtii și a intervenției rapide a echipelor Salvamont în situațiile critice.



















