Cu toate că exista un ordin de protecție și bărbatul în cauză era monitorizat electronic, nu i-a păsat. Sfidarea la dus 24 de ore în arest.
Polițiștii din Brașov transmit că la data de 12 martie, le-a fost semnalată o alertă care arăta că un bărbat, care se afla sub măsura monitorizării electronice, nu ar respecta obligațiile impuse. Polițiștii s-au deplasat la adresa unde persoana supravegheată locuia și au stabilit că bărbatul, de 46 de ani, nu se afla într-adevăr acolo.

Dispozitivul electronic de monitorizare, respectiv telefonul mobil atribuit în cadrul procedurii, era de asemenea abandonase în incinta unui magazin din apropiere. Ulterior, bărbatul a fost identificat și condus la sediul unității de poliție, fiind cercetat în cadrul dosarului de cercetare penală, întocmit sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „încălcarea măsurilor dispuse prin ordinul de protecție”.


















