Ieri, 16 octombrie 2023, în jurul orei 17:50, Poliția municipiului Turda a fost alertată cu privire la furtul unei mașini. În mod imediat oamenii legii au început verificările pe teren și au primit informația că mașina furată se îndreaptă spre Cluj-Napoca.
Pe baza acestei informații a fost organizat un filtru rutier, iar mașina declarată ca fiind furată a fost interceptă la scurt timp de către echipajul Secției 6 Poliție Cluj-Napoca. Autoturismul a fost depistat pe strada Calea Turzii, din Cluj-Napoca.
Polițiștii au constatat că la volan se afla un bărbat, de 41 de ani, din Turda. Din primele cercetări a reieșit că acesta a sustras autoturismul, aflat parcat pe marginea părții carosabile, neasigurat și cu cheile în contact. La testarea cu aparatul pentru detectarea substanțelor psihoactive, au reieșit indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor psihoactive, transmite purtătorul de cuvânt al IPJ Cluj.
Menționăm că aceasta nu reprezintă probă în cadrul dosarului penal, persoana fiind condusă la o unitate medicală pentru recoltarea de mostre biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise, menționează aceeași sursă citată mai sus.

















