Pompierii maramureșeni au intervenit cu o mobilizare masivă de forțe pe strada Paltinișului. Nu au fost înregistrate victime
Incendiu într-un apartament din Baia Mare: 15 persoane s-au autoevacuat în siguranță
O după-amiază agitată în municipiul Baia Mare, unde pompierii din cadrul Detașamentului local au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-un apartament situat pe strada Paltinișului. Mobilizarea forțelor a fost una semnificativă pentru a asigura gestionarea eficientă a situației de urgență.
La fața locului au fost trimise trei autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de descarcerare, o autospecială de primă intervenție și comandă, alături de un echipaj de Terapie Intensivă Mobilă, un echipaj de prim ajutor SMURD și un echipaj din cadrul Serviciului de Ambulanță Județean.


La sosirea echipajelor, flăcările se manifestau violent în interiorul apartamentului aflat la etajul unu, iar casa scării era inundată cu fum dens. Pompierii militari au acționat simultan pentru localizarea și lichidarea focarelor, desfășurând totodată operațiuni de ventilare a spațiilor comune ale imobilului. În urma căutărilor efectuate în apartament, echipele de intervenție au confirmat că nu au fost surprinse persoane în interior.
Pe durata evenimentului, 15 locatari s-au autoevacuat din bloc. Aceștia au fost evaluați medical la fața locului de către echipajele sosite, însă, din fericire, nicio persoană nu a necesitat îngrijiri medicale suplimentare. Incendiul a fost lichidat, iar situația a revenit sub control.
















