Un elicopter al Inspectoratului General de Aviație a ajuns astăzi, 24 august, în zona Mărișel, unde va interveni pentru stingerea din aer a focarelor rămase în urma incendiului izbucnit în zona împădurită.
Reamintim că un incendiu de fond forestier a izbucnit sâmbătă, 22 august, în zona Crucea Iancului, Mărișel. Potrivit ISU Cluj, în prezent incendiul nu se mai manifestă la nivelul coronamentului pădurii, însă există în continuare focare la nivelul solului, care produc degajări dense de fum.
Pompierii clujeni continuă operațiunile de lichidare a focarelor de ardere de la sol, iar intervenția acestora va fi completată de acțiuni de stingere din aer. Elicopterul IGAv urmează să efectueze misiuni în zona afectată pentru a sprijini forțele ISU Cluj și pentru a grăbi lichidarea completă a incendiului.

Focarele se manifestă izolat, spun cei de la ISU Cluj, și sunt răspândite pe o suprafață de aproximativ 6 hectare, cu pante ce pot ajunge la înclinații de până la 70 de grade. Din cadrul unității clujene acționează la fața locului 8 pompieri cu trei mijloace de intervenție, ce sunt completate cu elicopterul IGAv, tip BlackHawk, dotat cu Bambibucket cu o capacitate de 2500l. Intervenția este sprijinită de persoane din cadrul Primăriei Mărișel și a Ocolului Silvic Gilău.










