Jandarmii sălăjeni au descoperit mai multe substanțe susceptibile de a avea efecte psihoactive asupra a doi bărbați, dar și într-o mașină, la Poiana Aghireș, în municipiul Zalău.
Incidentul a avut loc în noaptea de 22 spre 23 august, în jurul orei 02:30, în timpul unui festival de muzică organizat în Poiana Aghireș, Zalău. Potrivit Jandarmeriei Sălaj, militarii au observat doi bărbați aflați în apropierea unei mașini, au dat semne de agitație la vederea forțelor de ordine.
Aceștia au fost legitimați și controlați, fiind vorba despre doi bărbați de 23 și 36 de ani, din Marghita și Gherla. În urma verificărilor, asupra celor doi au fost găsite substanțe susceptibile de a avea efecte psihoactive.

Jandarmii din Zalău au verificat și autoturismul, despre care au stabilit că aparține unei femei de 27 de ani, din municipiul Hunedoara. În mașină au fost descoperite alte „substanțe suspecte”, o parte fiind ascunse în interiorul unei jante, sub autoturism, iar altele într-un rucsac aflat pe bancheta din spate.
Substanțele găsite au fost ridicate și urmează să fie predate instituțiilor competente pentru continuarea cercetărilor și stabilirea naturii acestora, transmite Jandarmeria Sălaj.










