Polițiștii din Maramureș au deschis o anchetă după apariția în spațiul public a unor imagini care ar indica un posibil caz de cruzime față de animale.
Astfel cei de la IPJ Maramureș transmit că polițiștii din Suciu de Sus, împreună cu cei ai Biroului pentru Protecția Animalelor, s-au sesizat din oficiu și au deschis o anchetă pentru identificarea persoanelor implicate și stabilirea circumstanțelor în care s-ar fi produs fapta.

În cursul zilei de 8 martie, pe un teren cu vegetație forestieră de pe raza localității Ungureni, polițiștii au găsit un câine fără semne vitale. Cadavrul animalului a fost ridicat și transportat la Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Maramureș pentru efectuarea necropsiei.
În cauză a fost întocmit un dosar penal, iar cercetările continuă sub coordonarea Parchetul de pe lângă Judecătoria Târgu Lăpuș, sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere a animalelor cu intenție, fără drept.












