Victor Ponta a anunțat, într-o postare publică, că a semnat moțiunea inițiată de parlamentarii neafiliați intitulată „România nu este de vânzare – un guvern fără USR”. El afirmă că demersul este susținut de peste 22 de parlamentari.
Potrivit lui Ponta, scopul moțiunii este de a atrage atenția asupra a ceea ce el numește influența excesivă a USR în instituțiile statului. „Este vorba despre o inițiativă a peste 22 de parlamentari care înțeleg pericolul la adresa României reprezentat de acapararea Statului (…) de către gruparea numită USR”, a scris Ponta, acuzând partidul că ar fi „controlat și dirijat de forțe externe”.
Acesta mai spune că parlamentarii neafiliați sunt pregătiți să susțină orice guvern care nu include USR. „Arătăm că vom sprijini fără condiții orice Guvern care eliberează România de caracatița USR”, declară acesta, adăugând că „disciplina de partid îi împiedică” pe mulți aleși PSD și PNL să își exprime pozițiile reale.
Ponta susține că lupta politică împotriva USR ar fi „esențială pentru viitorul României”, afirmând că formațiunea beneficiază de sprijin extern și de resurse instituționale. „Propaganda externă și internă are acum banii și instrumentele necesare pentru a susține subjugarea țării”, a transmis el, adăugând că demersul ar fi „o luptă legitimă pentru libertate, demnitate și prosperitate”.
Declarațiile lui Victor Ponta fac parte dintr-o retorică politică dură la adresa USR, fără ca moțiunea menționată să fi fost încă depusă sau discutată în plen la momentul declarației.
De asemenea, Sorin Grindeanu, actualul lider al PSD, întrebat de către jurnaliști despre această mișcare politică a opoziției și dacă ar exista social democrați care ar vota o astfel de moțiune, a declarat că „Victor Ponta are un statut aparte. Nu cred că mai este membru PSD” și că el însuși, Sorin Grindeanu, nu discută „supoziții”.









