Cazurile de infectare Covid-19 sunt în creștere însă unora nici că nu le pasă. Este și cazul a două persoane ce nu au respectat carantinarea.
Astfel, la data de 5 octombrie, în urma verificărilor efectuate la persoane pentru care a fost dispusă măsura carantinei la domiciliu, polițiștii din Lechința au constatat faptul că un tânăr de 19 ani, din Vermeș, a încălcat carantinarea, el nefiind găsit acasă. Tot ieri, polițiștii Secției 4 Poliție Rurală Beclean au constatat faptul că un alt bărbat, de 30 de ani din Sărățel, a părăsit și el adresa de domiciliu, deși era plasat în carantină începând cu data de 2 octombrie.
Cei doi au fost sancționați contravențional conform Legii 55/2020, cuantumul sancțiunilor aplicate fiind de 4000 de lei. Totodată, a fost sesizat C.J.C.C.I. Bistrița-Năsăud pentru măsuri suplimentare,
arată un comunicat al IPJ Bistrița-Năsăud

 
                                






 
							

