Pompierii bihoreni au intervenit, între 1-2 august, pentru stingerea a 24 de incendii izbucnite pe fondul temperaturilor extreme. Cele mai multe focare au fost semnalate pe terenuri agricole, pășuni și suprafețe cu vegetație uscată.

În total, 19 incendii au afectat aproape 70 de hectare în 15 localități din județ. Au ars vegetație uscată, miriști, lăstăriș, aproximativ 80 de baloți de fân și mai mulți pomi fructiferi, transmite ISU Bihor.

Pompierii au reușit să protejeze numeroase clădiri și culturi aflate în apropierea flăcărilor, printre care aproximativ zece locuințe, un parc fotovoltaic și un centru de colectare a uleiului uzat din Cheriu, un hotel și o fabrică din Săbolciu, precum și trei hectare cultivate cu porumb în Căpâlna.

Alte trei incendii au cuprins suprafețe împădurite din Ceișoara și Corbești, comuna Ceica. Aproximativ 16 hectare de pădure de salcâm au ars la Ceișoara, iar incendiul din Corbești s-a întins pe circa opt hectare. Pentru stingerea acestuia din urmă au intervenit 40 de pompieri, timp de aproximativ șase ore, notează ISU Bihor.

Luni dimineață, echipajele au revenit în zona Corbești și au identificat trei focare mocnite, întinse pe aproximativ un hectar. Acestea au fost localizate și stinse. De asemenea, în Oradea, pompierii au intervenit și la incendiul dintr-o parcare, unde patru autoturisme au fost afectate, dar și la un tablou electric care a luat foc într-un apartament de pe strada Vasile Alecsandri.

În 12 dintre cele 19 incendii de vegetație, cauza probabilă a fost folosirea focului pentru curățarea terenurilor. Arderea vegetației este interzisă, iar amenzile pot ajunge la 15.000 de lei pentru persoanele fizice și la 100.000 de lei pentru firme. Nicio persoană nu a fost rănită în urma incendiilor.


















