Un fragment de rocă a spart geamul unei autospeciale pe strada Victoriei, rănind un agent aflat în misiune.
Un eveniment neobișnuit și periculos a avut loc în data de 16 august 2026, în jurul orei 20:00, pe strada Victoriei din orașul Borșa. Doi polițiști din cadrul Serviciului Rutier Maramureș aflați în misiune au fost victimele unui incident violent, după ce o stâncă a lovit în plin autospeciala în care se aflau.
În timpul deplasării, un fragment de rocă proiectat din partea dreaptă a carosabilului a lovit cu putere autovehiculul de poliție. În urma impactului violent, geamul portierei din dreapta-față a fost complet distrus, iar cioburile și bucata de piatră l-au rănit pe polițistul aflat pe scaunul pasagerului.

Echipajul medical s-a deplasat la fața locului pentru a acorda primul ajutor, agentul rănit fiind transportat ulterior la o unitate spitalicească pentru îngrijiri de specialitate. Din fericire, leziunile suferite nu au impus internarea acestuia.
Autoritățile au intervenit rapid, iar în cauză a fost deschisă o anchetă proprie sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus. Cercetările se efectuează sub aspectul săvârșirii infracțiunilor de ultraj și distrugere, în vederea stabilirii tuturor împrejurărilor în care s-a produs incidentul și identificării eventualilor responsabili.


















