Peste 230 de kilograme de pește au fost confiscate de polițiști și jandarmi în urma unui control desfășurat luni dimineață, 27 iulie, în municipiul Făgăraș.
În jurul orei 04:00, un echipaj mixt a oprit în trafic un autoturism condus de un bărbat de 52 de ani. În mașină se mai afla un bărbat de 32 de ani.
La verificarea autoturismului, oamenii legii au descoperit mai multe plase de pescuit în care se aflau aproximativ 230 de kilograme de pește, în principal crap. Au mai fost găsite și alte obiecte folosite la pescuit.

Potrivit polițiștilor, cei doi ar fi pescuit în râul Olt, în apropierea localității Dridif, fără să dețină documente care să dovedească proveniența legală a peștelui. Întreaga cantitate, plasele și celelalte bunuri au fost confiscate.
Polițiștii au deschis un dosar penal și continuă cercetările pentru folosirea fără drept a unor unelte destinate pescuitului comercial. Cei doi bărbați beneficiază de prezumția de nevinovăție până la pronunțarea unei hotărâri definitive.



















