În seara zilei de 15/16 aprilie, în jurul orei 00:26, polițiștii din Baia Mare au fost sesizați cu privire la un scandal produs pe strada Gării.
La fața locului polițiștii au identificat un băimărean de 56 de ani, care a relatat faptul că a fost agresat fizic de către o persoană. Ulterior, cea din urmă persoană, i-ar fi furat bărbatului un portofel ce conținea o sumă de bani și actele personale, după care a fugit.
În urma verificărilor efectuate, persoana bănuită de comiterea faptei a fost identificată ca fiind un bărbat de 42 de ani din Baia Sprie. În cauză, Parchetul de pe lângă Judecătoria Baia Mare a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile față de bărbatul de 42 de ani, acesta fiind cercetat sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tâlhărie calificată, notează IPJ Maramureș.