• OPINII
  • CONTRIBUITORI NTN
  • GASTRONOMIE 2.0
  • GAMING
  • PUBLICITATE
miercuri, aprilie 22, 2026
  • Login
No Result
View All Result
No Result
View All Result
Știrile din Nordul Transilvaniei
  • ACASĂ
  • Actualitate
    • Evenimente
    • Politică
    • Social
    • Educație
    • Cultură
      • Kulturális Hírek
    • Tehnologie
  • Regiuni
    • Alba
    • Bihor
    • Bistrița-Năsăud
    • Brașov
    • Cluj
    • Maramureș
    • Mureș
    • Satu Mare
    • Sălaj
    • Sibiu
  • Externe
  • Meteo
  • Național
  • Politică
  • ARTICOLE
  • ACASĂ
  • Actualitate
    • Evenimente
    • Politică
    • Social
    • Educație
    • Cultură
      • Kulturális Hírek
    • Tehnologie
  • Regiuni
    • Alba
    • Bihor
    • Bistrița-Năsăud
    • Brașov
    • Cluj
    • Maramureș
    • Mureș
    • Satu Mare
    • Sălaj
    • Sibiu
  • Externe
  • Meteo
  • Național
  • Politică
  • ARTICOLE
No Result
View All Result
Știrile din Nordul Transilvaniei
Home Actualitate

FOTO | Meșteșuguri uitate, confecţionarea de nasturi

Kiss Alex by Kiss Alex
aprilie 7, 2021
in Actualitate, Bihor, Regiuni, Social
Reading Time: 8 mins read
A A
0
0
SHARES
1
VIEWS
Distribuie pe FacebookTrimite un mesaj

Povestea confecţionarului de nasturi Agneta Tamas, aceasta a preluat de la tatăl său pasiunea pentru o îndeletnicire care, acum, în zilele noastre, pare cumva uitată – confecţionarea de nasturi, ea dorind să continue munca acestuia.

Şi a avut de la cine să moştenească talentul. Prin anii ’70, Tamas Peter era singurul năsturar din ţară, iar de la el se aprovizionau marile fabrici de confecţii din Bucureşti, Braşov, Sibiu, Timişoara şi, desigur, Oradea. Iar acest lucru s-a întâmplat timp de mai bine de 20 de ani.

Povestea acelor timpuri am reconstituit-o cu ajutorul Agnetei Tamas, care îşi aduce aminte cu nostalgie de acele vremuri.

Tamas Peter s-a stins din viaţă în 2004, dar i-a rămas fiicei sale atelierul de la subsolul casei părinteşti, cu toate ustensilele necesare, confecţionate de el. Aici era locul unde se fabricau mii, zeci de mii de nasturi de diferite mărimi. De la năstureii îmbrăcaţi în satin alb sau mătase până la cei mai mari pentru paltoane sau canapele.

„Eu sunt foarte mândră de părinţii mei, de tatăl meu care a făcut tot ce este aici. Eu ce fac este doar din plăcere, din hobby, pentru a-i continua cumva munca. Azi am făcut cinci nasturi pentru tapiţerie. Era un client vechi şi pentru atâta nu am cerut bani. Dar am fost fericită să lucrez. De fiecare dată când intru în atelier sau îmbrac nasturi aici în sufragerie încep printr-o sărutare pe care o trimit fiecărui instrument de lucru şi le mulţumesc în gând părinţilor mei dragi pentru că mi-au dat o ocupaţie”, a declarat, pentru AGERPRES, Agneta Tamas.

Absolventă de Politici sociale europene, la Universitatea Partium, Agneta are azi, la cei 53 de ani, nostalgia vremurilor în care lucra cu tatăl ei în atelierul familiei.

Povestea nasturilor a început cu Tamas Peter, născut în satul bihorean Ghiorac în 1937, într-o familie numeroasă, cu nouă fraţi. Peter a învăţat bine meseria de strungar şi a lucrat la fosta şi renumita Fabrică de încălţăminte Crişul, care se găsea pe actuala stradă Independenţei. În 1965 s-a însurat cu Agnes şi s-au stabilit, cu chirie, în Oradea.

„Nu-mi aduc aminte cât a lucrat la fabrică, dar după un accident de muncă şi-a găsit serviciu la o Cooperativă Meşteşugărească, tot ca strungar. Aici i-a venit ideea de a confecţiona nasturi. Peste drum de întreprinderea Crişul era un atelier de confecţionat nasturi al doamnei Szegedi Irina. Se pare că doamna avea instrumente pentru făcut nasturi aduse din Ungaria, de la un atelier care se numea Massanyi Muvek. La dânsa a văzut tata pentru prima dată cum se fac nasturii. Acesta a fost începutul”, îşi aminteşte Agi.

Pe strada din centrul oraşului mai exista atunci un atelier de lenjerie intimă, al unei doamne, un altul de ciorapi al doamnei Szabo Terez şi cum Peter era strungar priceput le-a ajutat de multe ori la întreţinerea uneltelor sau chiar le-a confecţionat instrumente de lucru. Dar nu numai pentru ele. Când s-a aflat că el se pricepe la aşa ceva au curs comenzile. Erau şi mulţi croitori pe atunci, povesteşte fiica acestuia.

Pe locul unde azi este construită o parcare subterană, în centrul oraşului, pe strada Independenţei, erau mai multe ateliere mici. Clădirile vechi au fost demolate şi odată cu ele desfiinţate şi micile afaceri de familie.

„Atelierul doamnei Szegedi a găsit o vreme un loc, lângă Biserica cu Lună, unde a funcţionat până la decesul ei, după care tata a închiriat atelierul de la primărie, cu care a moştenit şi instrumentele de confecţionat nasturi. Desigur că, fiind foarte vechi, pe toate le-a refăcut el. Tot ce se vede acum în atelier e făcut de mâna lui„, spune Agneta.

În perioada 1980 – 1987, adolescenta a lucrat în atelierul familiei. Avea doar 12 ani când tatăl ei a introdus-o în tainele meseriei. Mama, care era în pensie de boală, a ajutat şi ea în afacerea familiei. Aşa au reuşit să aibă o casă a lor în 1973.

Tamas Peter a avut cei mai mulţi clienţi în perioada 1970 – 1997, din mai multe oraşe mari, începând cu Bucureşti, Timişoara, Sibiu, Arad, Braşov.

„Nimeni nu făcea în ţară nasturi ca materie primă decât tatăl meu. Asta ne spuneau clienţii când veneau la noi de la Bucureşti, de la Braşov sau din alte oraşe mari. Cu unii am păstrat mult timp legătura. Doar de la noi cumpărau marile fabrici din ţară„, a subliniat ea.

Nasturele, povesteşte Agneta, se compune din două capace, care sunt de diferite mărimi, 17 în acest atelier. Cele mai mari au trei centimetri diametru, pentru fiecare dimensiune fiind necesară matriţa potrivită de decupare. Partea inferioară, cu urechiuşă, se taie rotund sau în altă formă cu ajutorul unei ştanţe dintr-o folie metalică, de fapt resturi/deşeuri de tablă pentru cutii de conserve, iar partea superioară se decupează din plăci subţiri de aluminiu, care sunt sau pot fi tot deşeuri. La partea de dedesubt, se ataşează, prin găurele, un picioruş confecţionat dintr-o sârmă zincată subţire şi îndoită în forma literei ‘u’ cu „braţe” laterale. La presă, urmează etapa de îmbrăcare a feţei cu materialul clientului, croit pentru fiecare nasture în parte.

Din 1995, ea a preluat atelierul care a funcţionat până în anul 2007. Din păcate, comenzile au scăzut simţitor. Împreună cu mama ei a încercat tot ce i-a stat în putinţă, dar şi-a dat seama că atelierul nu mai poate funcţiona. Croitoriile particulare au dispărut aproape în totalitate, fabricile de confecţii şi-au încetat activitatea şi au apărut, la un moment dat, şi nasturii din plastic, mult mai ieftini.

„Astăzi nu mai am materie primă. Fabricile de conserve au cam dispărut sau nu mai putem primi de la cele care mai există pentru că trebuie să facă colectare selectivă. Iar plăcile de aluminiu sunt greu de găsit. Tata a murit în 2004, eu am plecat şase ani în Ungaria, dar m-am reîntors pentru că mama era singură şi avea nevoie de ajutor. Apoi ne-a părăsit şi ea. Am rămas aici în casa părinţilor, cu amintirile. Astăzi totul ţine de trecut. Meseria atât de dragă a tatălui meu a devenit doar un hobby pentru mine”, spune cu tristeţe Agi.

În plus, mai afirmă ea, dacă se întâmplă ceva cu matriţele de ştanţat, nu se găseşte un strungar de mecanisme fine ca să le remedieze.

„Trebuie să am foarte mare grijă la tăiat. Pentru că, din păcate, şi meseria de strungar este tot o ‘meserie uitată‘, ca şi a noastră”, a conchis Agneta.

Ea priveşte cu încredere către tinerii creatori de modă sau către tinerii artişti plastici care ar putea da o nouă ”viaţă” nasturilor.

„Aveam pe vremuri o doamnă care îmbrăca nasturii în macrame fiind foarte decorativi sau în aţă albă şi îi folosea la lenjeria de pat. Pe dinafară, nasturele poate fi îmbrăcat în orice material textil sau piele pentru a-i da aspectul cerut„, ne mai spune Agneta.

Singurul care mai confecţionează nasturi în ţară, ca hobby, la fel ca şi Agneta Tamas, este Gheorghe Stoian din Sibiu. Sau, poate, cine ştie?, spune Agneta, vor continua această pasiune chiar fiicele sale, Dorottya, care este cosmeticiană, sau Petra, încă studentă la Arte plastice în Munchen.

„Ele stau acum în Germania cu tatăl lor. Desigur că şi fetele mele au învăţat meseria de la mine. Nu au uitat cele învăţate, dar deocamdată nu au posibilitatea de a practica. Ele sunt mândre de bunici şi apreciază această îndeletnicire rară pe care o vor moşteni cândva. Încă nu ştiu cum, dar am speranţa că totul va merge mai departe„, menţionează aceasta.

Creaţiile familiei Tamas au ajuns să ilustreze atmosfera vremii La Belle Epoque în Casa Darvas – La Roche, singurul Muzeu Art Nouveau din România, inaugurat, pentru public, în august 2020. În camera servitoarei, nasturii proveniţi din colecţia Tamas se pot vedea în sertarele din mobilierul de epocă al încăperii, locul în care doamna casei îşi crea, ajutată, ţinutele vestimentare.

Muzeul Art Nouveau va continua, a subliniat directoarea muzeului Angela Lupşea, să prezinte în spaţiile sale muzeale mulţi meseriaşi sau foşti producători de obiecte sau decoraţiuni, ‘meserii uitate’, de fapt, pentru a fi aduse în lumină acum şi a fi prezentate într-un mod inedit.

Sursa Agerpres.ro

Susține informarea rapidă și obiectivă! Vă invităm să vă alăturați comunităților noastre de Facebook și Patreon!

Tags: art nouveaubihormestesugurinasturioradea
Previous Post

1.500 de lei pentru părinții ce revin la muncă înainte de încheierea concediului de creștere a copilului

Next Post

Prințul Harry și soția sa Meghan, documentar în colaborare cu gigantul Netflix

Kiss Alex

Kiss Alex

Articole similare

2 bărbați arestați pentru trafic de droguri în Satu Mare. Peste 50.000 de euro ridicați de polițiști
Satu Mare

2 bărbați arestați pentru trafic de droguri în Satu Mare. Peste 50.000 de euro ridicați de polițiști

by Rus Ovidiu
aprilie 22, 2026
53
Cercetat în Germania pentru vătămare corporală, reținut la Sibiu
Sibiu

Sibiu | Reținut pentru înșelăciune și fals informatic. Prejudiciu de 70.000 lei

by Rus Ovidiu
aprilie 22, 2026
21
disparuta
Maramureș

Adolescentă, 17 ani, din Maramureș, dispărută. Sunați la 112 dacă ați văzut-o

by Rus Ovidiu
aprilie 22, 2026
18
2 persoane rănite după ce o mașină a lovit un copac în Pasul Hera, Maramureș
Maramureș

2 persoane rănite după ce o mașină a lovit un copac în Pasul Hera, Maramureș

by Rus Ovidiu
aprilie 22, 2026
20
alba
Alba

Impact între o autoutilitară și o mașină în Alba

by Rus Ovidiu
aprilie 22, 2026
22
Next Post
Prințul Harry și soția sa Meghan, documentar în colaborare cu gigantul Netflix

Prințul Harry și soția sa Meghan, documentar în colaborare cu gigantul Netflix

ALBA | Gavrilă Bîrluț, cel mai vârstnic veteran de război, a împlinit 104 ani

ALBA | Gavrilă Bîrluț, cel mai vârstnic veteran de război, a împlinit 104 ani

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

  • Trending
  • Comments
  • Latest
Construcții Ilegale și Răspunsuri Incomplete – Cazul Străzii Romana Nr. 10 din Gherla

4 Societăți Comerciale și Lucrări Neautorizate – Unde Se Oprește Controlul în Gherla?

iunie 4, 2025
Tiberiu Zelencs

Primarul comunei Mica, Tiberiu Zelencz, la Palatul Parlamentului, alături de primari din întreaga țară. „Satul românesc trebuie să rămână viu”

februarie 10, 2026
Programul „Masă Sănătoasă” merge mai departe într-o comună clujeană. Aproape 200 de elevi primesc zilnic o masă caldă

Programul „Masă Sănătoasă” merge mai departe într-o comună clujeană. Aproape 200 de elevi primesc zilnic o masă caldă

ianuarie 7, 2026
Municipiul Dej anunță finalizarea proiectului “Amenajarea zonei pietonale centrale în vederea reducerii emisiilor de carbon în zona centrală a municipiului Dej”

Municipiul Dej anunță finalizarea proiectului “Amenajarea zonei pietonale centrale în vederea reducerii emisiilor de carbon în zona centrală a municipiului Dej”

februarie 7, 2025
Vlad Voiculescu revocat din funcția de ministru al Sănătății

Vlad Voiculescu revocat din funcția de ministru al Sănătății

6
Vaccinul Pfizer reduce mortalitatea cu 98%

Vaccinul Pfizer reduce mortalitatea cu 98%

5
VIDEO-FOTO| Microbuz lovit de tren în Urișor. Două persoane în stare gravă

VIDEO-FOTO| Microbuz lovit de tren în Urișor. Două persoane în stare gravă

4
Vaccinul Moderna își arată mușchii. Eficiență de 95% împotriva formelor severe Covid-19

Vaccinul Moderna își arată mușchii. Eficiență de 95% împotriva formelor severe Covid-19

3
2 bărbați arestați pentru trafic de droguri în Satu Mare. Peste 50.000 de euro ridicați de polițiști

2 bărbați arestați pentru trafic de droguri în Satu Mare. Peste 50.000 de euro ridicați de polițiști

aprilie 22, 2026
Cercetat în Germania pentru vătămare corporală, reținut la Sibiu

Sibiu | Reținut pentru înșelăciune și fals informatic. Prejudiciu de 70.000 lei

aprilie 22, 2026
disparuta

Adolescentă, 17 ani, din Maramureș, dispărută. Sunați la 112 dacă ați văzut-o

aprilie 22, 2026
2 persoane rănite după ce o mașină a lovit un copac în Pasul Hera, Maramureș

2 persoane rănite după ce o mașină a lovit un copac în Pasul Hera, Maramureș

aprilie 22, 2026

Reclamă

  • facebook
  • X
  • youtube
  • instagram
  • tumblr
  • linkedin

© 2025 NTNews.ro | DSG LINE. Toate drepturile rezervate. Reproducerea sau utilizarea conținutului fără permisiune este interzisă

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
No Result
View All Result
  • ACASĂ
  • Actualitate
    • Evenimente
    • Politică
    • Social
    • Educație
    • Cultură
      • Kulturális Hírek
    • Tehnologie
  • Regiuni
    • Alba
    • Bihor
    • Bistrița-Năsăud
    • Brașov
    • Cluj
    • Maramureș
    • Mureș
    • Satu Mare
    • Sălaj
    • Sibiu
  • Externe
  • Meteo
  • Național
  • Politică
  • ARTICOLE

© 2025 NTNews.ro | DSG LINE. Toate drepturile rezervate. Reproducerea sau utilizarea conținutului fără permisiune este interzisă