Jandarm bistrițean, primul pe podium la Abu Dhabi Jiu Jitsu România Pro
Un jandarm din Bistrița-Năsăud a obținut o performanță sportivă importantă la finalul săptămânii trecute. Sergent-major Magda Robert, din cadrul Grupei I – Intervenție Antiteroristă și Acțiuni Speciale a Inspectoratul de Jandarmi Județean Bistrița-Năsăud, a câștigat locul I la competiția Abu Dhabi Jiu Jitsu România Pro, desfășurată la Arad.
Jandarmul bistrițean a concurat la categoria de vârstă 18–30 de ani, categoria 120 kg, centura albastră, reușind să se impună într-o competiție de nivel ridicat, dedicată sporturilor de contact. Rezultatul confirmă pregătirea solidă și capacitatea de a face față unor adversari bine antrenați, într-un cadru competițional exigent, spun reprezentanții Jandarmeriei Bistrița-Năsăud.

Sg. maj. Magda Robert este legitimat la clubul Grappling Gym Bistrița și este antrenat de Bogdan Todica. Practică Brazilian Jiu Jitsu de aproximativ șase ani, perioadă în care a demonstrat consecvență, disciplină și determinare, atât în plan sportiv, cât și profesional.
Reprezentanții Jandarmeriei Bistrița-Năsăud subliniază că această performanță evidențiază importanța pregătirii fizice și mentale în activitatea jandarmilor și arată că profesionalismul din misiunile operative este susținut de pasiunea pentru sport și de dorința constantă de autodepășire.


















