Un minor în vârstă de 16 ani a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii clujeni, fiind bănuit de comiterea infracțiunii de lovirea sau alte violențe, informează Inspectoratul de Poliție Județean Cluj.
Potrivit anchetatorilor, incidentul ar fi avut loc în dimineața zilei de 1 ianuarie 2026, în jurul orei 04:40, pe raza municipiului Cluj-Napoca. Tânărul ar fi agresat fizic un alt minor, de 15 ani, aplicându-i două lovituri cu pumnul în zona feței, fără a exista un motiv aparent. În urma agresiunii, victima a suferit leziuni traumatice și a fost transportată la o unitate medicală pentru îngrijiri de specialitate.
În urma activităților investigativ-operative, polițiștii Biroului de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Cluj-Napoca au reușit să identifice persoana bănuită de comiterea faptei. La data de 3 ianuarie 2026, minorul a fost depistat de polițiștii Secției 6 Poliție Rurală Florești și condus la sediul poliției.
Sub coordonarea procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Cluj-Napoca, a fost dispusă măsura reținerii pentru 24 de ore. Minorul a fost introdus într-un Centru de Reținere și Arestare Preventivă, urmând să fie prezentat magistraților pentru dispunerea altor măsuri preventive.
Cercetările continuă sub coordonarea unității de parchet competente, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care a avut loc fapta și aplicarea măsurilor legale.



















